Posted on

W ostatnim czasie naturalne suplementy diety zyskały na dużej popularności. Na rynku można przebierać wśród setek marek i tysięcy produktów.

Dzieje się tak, ponieważ suplementy diety podlegają pod przepisy przeznaczone dla producentów żywności, a nie pod przepisy farmaceutyczne. Dlatego nie zawsze mamy gwarancję, czy ich jakość jest odpowiednia. Nie chodzi tu bowiem tylko o dobrą inwestycję, ale przede wszystkim o nasze zdrowie i lepsze samopoczucie. Naturalne suplementy diety – na jakie się zdecydować, by rzeczywiście pomagały i dlaczego warto je wdrożyć do codziennego jadłospisu?


Czym są suplementy diety?


Suplementy diety to środki spożywcze, które mają za zadanie uzupełniać dietę. Są to przeważnie minerały, witaminy i inne związki przeznaczone do spożywania w określonych ilościach dla osiągnięcia odpowiedniego efektu odżywczego. Zgodnie z przepisami prawa farmaceutycznego nie posiadają właściwości leczniczych. Nie mogą być zatem stosowane do zwalczania chorób. Choć nie zastępują dobrze zbilansowanej, zróżnicowanej diety, to mogą ją wzbogacić oraz uzupełniać w mikro-  i makroelementy pozytywnie wpływające na pracę naszego organizmu. Naturalne suplementy diety to preparaty odżywcze oparte o cenne substancje występujące w naturze. Ich organiczne pochodzenie sprawia, że są dużo lepiej przyswajalne w stosunku do syntetycznych odpowiedników.

Naturalne suplementy diety. Superfood

Mianem superfood, czyli super jedzenia, określa się całą grupę składników pokarmowych, które mają tyle wartości odżywczych i tak dobrze działają na nasz organizm, że bez wahania można je nazwać naturalnymi suplementami diety.  Superfoods wprowadzone do codziennej diety, uzupełniają ją o przeciwutleniacze (substancje neutralizujące wolne rodniki i spowalniające procesy starzenia), niezbędne aminokwasy, błonnik, witaminy i minerały. Superfoods występują w formie proszku, aby umożliwić zachowanie wszystkich cennych składników. Są pochodzenia organicznego, dlatego ludzki organizm bez trudu je przyswaja. W takiej formie możesz dodawać je do ulubionego napoju lub dania.

suplementy diety

Suplementy diety o pochodzeniu naturalnym. Młody jęczmień, spirulina, camu camu

Na liście superfoods – czyli niezwykle zdrowych, dostarczających cennych składników odżywczych produktów – nie mogło zabraknąć młodego jęczmienia. Staje się on coraz bardziej popularny ze względu na swoje zbawienne działanie na nasz organizm i zdrowie. Co ciekawe, już w starożytności Rzymianie odkryli jego niesamowity potencjał a ponadto stanowił jeden z głównych składników ich diety. Młody jęczmień swoją charakterystyczną barwę zawdzięcza obecności chlorofilu.

Chlorofil posiada zaś właściwości przeciwutleniające, co powoduje usuwanie z organizmu nadmiaru wolnych rodników. Oprócz tego: wykazuje zdolność leczenia anemii, wspomaga pracę nadnerczy i tarczycy, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, a także przyspiesza gojenie się ran.

Kolejnym, cieszącym się sporym zainteresowaniem, naturalnym suplementem jest spirulina. Spirulina to rodzaj sinic, które często określa się mianem niebiesko-zielonych alg. Jej wartość odżywcza opiera się przede wszystkim na wysokiej zawartości protein szacowanej na około 60-70% suchej masy. Naturalne suplementy diety ze spiruliną są doskonałym źródłem wielu witamin i minerałów.

Do superfoods możemy również zaliczyć jagody pochodzące z Brazylii i Peru – camu camu. Warto wiedzieć, że jagody te zawierają więcej witaminy C niż jakakolwiek inna roślina na świecie. Wystarczy zaledwie pół łyżeczki camu camu, aby zaspokoić 100% zapotrzebowania na tę witaminę. Trzeba pamiętać jednak, że są bardzo kwaśne, dlatego zaleca się dodanie ich do słodkich koktajli i soków.

Naturalne suplementy diety ze sprawdzonego źródła

Decydując się na zakup naturalnych suplementów diety należy wybierać tylko te ze sprawdzonego, zaufanego źródła. Jakość i pochodzenie suplementów to kwestie niezwykle ważne, ponieważ to od nich zależy, jakie będzie działanie danego specyfiku na organizm ludzki. Rekomendujemy, aby wybierać szanowane marki mające staż na rynku i dobre opinie. Ceny ich produktów są często wyższe, jednak spowodowane jest to sięganiem po lepsze surowce po procedury badawcze zapewniający wyższy poziom bezpieczeństwa.