Różnice między ceramiką a porcelaną bone china

Warto na samym początku przedstawić wszystkie zalety oraz właściwości obu rodzajów ceramiki. Trzeba bowiem wiedzieć, że porcelana jest szlachetniejszą formą ceramiki. To, co łączy oba rodzaje tworzyw, to między innymi sposób produkcji oraz ich wiek. Zarówno porcelana, jak i różne formy ceramiki, wypalane są dość długo i w bardzo wysokich temperaturach. Dodatkowo, stosowanie ceramiki sięga kilku tysięcy lat wstecz, porcelana z kolei istnieje od VII wieku. Natomiast porcelana kostna, została dopracowana dopiero w XVIII wieku. Podobieństwa między dwoma rodzajami tworzyw na tym się kończą.

Jakie natomiast występują różnice pomiędzy tworzywami?

  • Wygląd – porcelana bone china, charakteryzuje się śnieżnobiałą barwą. Jest to porcelana gładka i bardzo delikatna. Można zaobserwować jej półprzezroczystość. Przystawiając ją do źródła światła, można pomachać przed talerzem dłonią – jeśli zauważymy idealny zarys kształtu dłoni, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oryginałem. Ceramika z kolei, jest barwna. Nanoszone na nią mocne kolory, zasłaniają nieco szarawy kolor gliny.
  • Grubość – porcelana kostna jest bardzo delikatna i cienka. Ceramika charakteryzuje się grubym materiałem.

filiżanka z porcelany kostnej

  • Wytrzymałość – od produkcji porcelany bone china, stosowane są gliny, glinki, kwarce i skalenie. Są to materiały, które nadają porcelanowym wyrobom twardości. Ceramika produkowana jest z kamionki, z gliny, fajansu i z porcelitu. Tworzywa te są mniej wytrzymałe i odporne. Naczynia ceramiczne łatwo mogą się wyszczerbić.
  • Kolor i wzory – porcelana Bone ma biały, czysty kolor. Nie jest to znany ecru czy mleczna lub zimna biel. Bone china wyróżnia się śnieżnobiałym kolorem. Często można spotkać kolekcje zastaw stołowych, wazonów lub innych elementów z cienkiej porcelany, które pokryte są kolorowymi lub stonowanymi wzorami. Jeśli natomiast chodzi o ceramikę – wyróżnia się ona barwnymi, kolorowymi wzorami. Zawsze jest ona pokryta farbą, by móc zakryć kolor gliny. Co ciekawe, kamionka może mieć kolory w różnych odcieniach brązu i szarości.
  • Cena – łatwo można się domyślić, że porcelana kostna jest o wiele droższa niż ceramika. Na cenę wpływa czas produkcji, tworzywa oraz ekskluzywny wygląd zastawy.
cukiernica i mlecznik Blue Bird

Cukiernicę oraz mlecznik z kolekcji Blue Bird możesz zamówić w Mensa Home za 265 złotych.

  • Poziom luksusu – wiadomym jest fakt, że to porcelana kostna cieszy się większym uznaniem, jeśli chodzi o luksus i elegancję. Delikatne, półprzezroczyste elementy kolekcji, są prezentowane na stole podczas wizyty gości. Ceramika natomiast jest przeznaczona do użytku codziennego.
  • Mycie w zmywarce – porcelana kostna, jako materiał niezwykle wytrzymały i odporny, może być myty w zmywarce. Oczywiście wyklucza się naczynia mające złocenia i platynowe czy srebrne wykończenia. Z kolei różne typy ceramiki mogą się szybko zniszczyć, jeśli będą regularnie czyszczone w ten sposób.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat porcelany kostnej? Odwiedź sklep internetowy Mensa Home aby delektować się jej pięknem i majestatycznymi kształtami!