Posted on

Wybierając grilla najlepszego dla siebie, sprawdzasz m.in. jego wielkość. Dzięki temu możesz ocenić, czy masz wystarczająco dużo miejsca na jego ustawienie, a do tego, dla ilu osób możesz przygotować posiłek w tym samym czasie. Czy to jednak wszystko? Jakie kryteria mają znaczenia, gdy dobierasz wielkość grilla?

Grill gazowy czy węglowy?

Jest to jedno z pierwszych pytań, na jakie musisz sobie odpowiedzieć, dobierając rozmiar grilla. Chodzi o to, że grill węglowy może być ustawiony jedynie w ogrodzie, a z uwagi na rozchodzący się dym, powinien być ustawiony z daleka od sąsiadów i biesiadujących gości. Wiadomo zatem, że niezależnie od tego, jaki grill węglowy wybierzesz, potrzebujesz wokół niego dużo wolnej przestrzeni. 

Nieco inaczej jest z grillem gazowym. Nie emituje on dymu, dlatego też możesz z powodzeniem ustawić go na tarasie, małym balkonie, a nawet korzystać z niego na co dzień w domu. Dlatego też w tym przypadku rozmiar zaczyna nabierać dużo większego znaczenia. 

Jeśli masz dostęp do dużej przestrzeni, możesz śmiało postawić nawet na duży grill ogrodowy, z kolei w pozostałych przypadkach postaraj się przed zakupem zmierzyć powierzchnię, jaką zajmie urządzenie – uwzględniając przy tym dodatkowe kwestie związane m.in. z bocznymi półkami.

Duży grill ogrodowy

Na co zwracać uwagę, dobierając rozmiar grilla?

Oprócz powierzchni, jaką zajmie grill, gdy będziesz z niego korzystać podczas grillowania, uwzględnij również to, gdzie będziesz go przechowywać. Grill może mieć składane półki, dzięki czemu powierzchnia zajmowana podczas przechowywania będzie nieco mniejsza. Do tego pomyśl, ile osób będzie korzystało jednocześnie z grilla podczas imprez. 

Małe grille to te, z których pomocą możesz obsłużyć do 4 osób w tym samym czasie. Ciekawym przykładem może być tutaj grill gazowy wózek AVALON pPTS 3.1, Landmann – 12121, który dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii PTS+ umożliwia równomierne rozprowadzenie temperatury wewnątrz grilla, dzięki czemu nie musisz co chwila sprawdzać swoich dań. 

Grille średnich rozmiarów to wszystkie te, dzięki którym z powodzeniem przygotujesz w tym samym czasie posiłek dla nawet do 8 osób.  Warto tutaj zwrócić uwagę np. na model grill gazowy wózek TRITON PTS 3,0 – 12931, którego ważną zaletą jest możliwość szybkiego i wygodnego przestawiania w dowolnie wybrane miejsce.

Z kolei grille duże to już sprzęt, dzięki któremu z powodzeniem zorganizujesz małe przyjęcie – z jego pomocą podasz posiłek nawet 12 lub 14 osobom! Ciekawą propozycją będzie tutaj  grill gazowy kuchnia xxl PROFI 5.1 GRILL CHEF – 12752, wprost idealny na większe przyjęcia i dla wszystkich, którzy pragną mieć wszystkie najważniejsze akcesoria zawsze na miejscu. 

Jakie znaczenie ma rodzaj szykowanych potraw?

Wbrew pozorom, bardzo duże. Obecnie coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że grill doskonale nadaje się nie tylko do przyrządzania mięsa, lecz też można na nim z powodzeniem grillować warzywa, desery, a nawet upiec pizzę. Dlatego też jeśli planujesz szykować na grillu również warzywa i inne potrawy, musisz wziąć pod uwagę to, że będziesz potrzebować dużo więcej miejsca. 

Duży grill ogrodowy

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wybierania rozmiaru grilla?

Jest jeszcze kilka kwestii, które mają całkiem duże znaczenie, gdy podejmujesz decyzję o tym, jaki wybrać duży grill ogrodowy. Do kwestii tych zalicza się m.in.:

  • Rozmiar górnej półki (wykorzystywanej do grillowania pośredniego, zalecanego w przypadku delikatniejszych potraw).
  • Ilość palników – ma ona znaczenie ze względu na możliwość utworzenia wewnątrz grilla stref o zróżnicowanych temperaturach, dzięki czemu możesz w tym samym czasie przygotowywać odmienne potrawy.
  • Możliwość grillowania pośredniego – dzięki niemu przygotowujesz potrawy nie przez bezpośrednie działanie ognia, lecz przy zastosowaniu ogrzanego powietrza.

Dobór najlepszego rozmiaru grilla nie musi być trudny. Pamiętaj jednak, że oprócz ilości osób obsługiwanych w tym samym czasie oraz wielkość przestrzeni niezbędnej do użytkowania i przechowywania to nie jedyne kryteria, jakimi należy się kierować podczas wyboru. Zwróć uwagę również na opisane w powyższym tekście zagadnienia, a z powodzeniem znajdziesz grill idealny dla siebie.