Żółta herbata jest jedną z najmniej znanych odmian na świecie. W Polsce wiele osób nie miało o niej pojęcia i trudno dostać ją w marketach czy sklepach spożywczych.
Jednakże warto udać się do specjalistycznego sklepu z herbatami, aby zakupić dla siebie susz żółtej herbaty, która charakteryzuje się naprawdę ciekawymi właściwościami oraz pozytywnym wpływem na ludzki organizm. Czym wyróżnia się ona na tle innych rodzajów herbat oraz jakie ma walory smakowe? Dowiedz się więcej o tym mało znanym naparze i przekonaj się, czy naprawdę warto go poszukać i wyposażyć w niego swoją szafkę z herbatami!
Wyjątkowy napar z wieloletnią tradycją
Choć obecnie żółta herbata jest bardzo mało znana, to jednak nie jest ona nowym produktem. Ta odmiana była produkowana w Chinach już w czasach starożytnych. Historia głosi, że zaczęto ją pić w czasach dynastii Qing i początkowo była zarezerwowana tylko i wyłącznie dla cesarskiego dworu, skąd wzięła się jej druga nazwa: herbata cesarska. W starożytności kolor żółty uważany był za kolor cesarski, stąd też napar o lekko żółtym odcieniu służył jako wyjątkowy napój dla najważniejszych osób w państwie chińskim.
Po latach świetności na cesarskich dworach, żółta herbata na długi czas zaginęła, a jej produkcja została zawieszona. Nikt nie zna oficjalnych przyczyn, dlaczego tak się stało, jednak powróciła ona dopiero w latach 80. XX wieku, choć niestety nie ma pewności, czy obecne metody produkcji są zgodne z tymi, które wykorzystywano w starożytności, gdy napar z suszonych liści żółtej herbaty serwowany był cesarzom chińskim.
Żółta herbata po zaparzeniu ma kolor słomkowo-żółty. Liście wykorzystywane do stworzenia suszu są z kolei ciemnozielone, z delikatnymi przebarwieniami na odcień żółty. Jej zapach jest bardzo intensywny i lekko pobudzający oraz orzeźwiający W smaku herbata żółta jest nieco słodowa i cierpka, ale pozostawia słodkawy posmak w ustach. Taka mieszanka walorów smakowych sprawia, że jest ona bardzo ciekawa i zapewnia przyjemne doznania w trakcie spożywania.
Cechą charakterystyczną tej herbaty jest fakt, że gdy zaparzy się ją w białym naczyniu, to na powierzchni cieczy jego ścianki odbijają się w kolorze lekko różowym. Napar należy przygotowywać poprzez zalanie suszu w proporcjach jedna łyżeczka na 120 ml wody, cieczą o temperaturze nie wyższej niż 80 stopni. Czas parzenia wynosi od 1 do 3 minut i zależy od indywidualnych preferencji.
Tonizujące, orzeźwiające oraz oczyszczające właściwości
Mimo iż żółta herbata jest bardzo mało znana, to jednak wcale nie pozostaje w tyle za innymi odmianami, jeśli chodzi o posiadane właściwości zdrowotne oraz pozytywnie wpływające na kondycję organizmu. Zawiera ona bardzo mało kofeiny, bo mniej niż 1%, ale mimo to przejawia właściwości orzeźwiające i pobudzające organizm, dzięki czemu skutecznie może zastąpić inne napary, które dodają energii dzięki zawartości kofeiny.
Ponadto ma właściwości tonizujące, przywraca siły i witalność organizmu. Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy hamuje procesy starzenia się oraz zwalcza wolne rodniki. Napar sprzyja trawieniu oraz pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Rozrzedza krew oraz poprawia funkcjonowanie tętnic, przez co znacznie zmniejsza ryzyko zatorów oraz zawału.
Ze względu na trudną uprawę, żółta herbata jest nie tylko mało popularna, ale również trudno dostępna. Niegdyś występowało jej setki odmian, które pochodziły z różnych zakątków świata. Obecnie jednak produkuje się zaledwie trzy różne typy żółtej herbaty: Junshan Yinzhen, która pochodzi z prowincji Hunan, Huoshan Huangya z prowincji Anhui oraz Mengding Huangya, która produkowana jest na prowincji Syczuan. Należy pamiętać, że najwięcej właściwości ma naturalna żółta herbata w czystej postaci, dlatego najlepiej unikać mieszanek z innymi ziołami, kwiatami czy owocami oraz dodawania do naparu cukru i innych substancji słodzących lub smakowych.
Artykuł powstał we współpracy z DobraHerbatka.pl