Warto na samym początku przedstawić wszystkie zalety oraz właściwości obu rodzajów ceramiki. Trzeba bowiem wiedzieć, że porcelana jest szlachetniejszą formą ceramiki. To, co łączy oba rodzaje tworzyw, to między innymi sposób produkcji oraz ich wiek. Zarówno porcelana, jak i różne formy ceramiki, wypalane są dość długo i w bardzo wysokich temperaturach. Dodatkowo, stosowanie ceramiki sięga kilku tysięcy lat wstecz, porcelana z kolei istnieje od VII wieku. Natomiast porcelana kostna, została dopracowana dopiero w XVIII wieku. Podobieństwa między dwoma rodzajami tworzyw na tym się kończą.
Jakie natomiast występują różnice pomiędzy tworzywami?
- Wygląd – porcelana bone china, charakteryzuje się śnieżnobiałą barwą. Jest to porcelana gładka i bardzo delikatna. Można zaobserwować jej półprzezroczystość. Przystawiając ją do źródła światła, można pomachać przed talerzem dłonią – jeśli zauważymy idealny zarys kształtu dłoni, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oryginałem. Ceramika z kolei, jest barwna. Nanoszone na nią mocne kolory, zasłaniają nieco szarawy kolor gliny.
- Grubość – porcelana kostna jest bardzo delikatna i cienka. Ceramika charakteryzuje się grubym materiałem.
- Wytrzymałość – do produkcji porcelany bone china, stosowane są gliny, glinki, kwarce i skalenie. Są to materiały, które nadają porcelanowym wyrobom twardości. Ceramika produkowana jest z kamionki, z gliny, fajansu i z porcelitu. Tworzywa te są mniej wytrzymałe i odporne. Naczynia ceramiczne łatwo mogą się wyszczerbić.
- Kolor i wzory – porcelana Bone ma biały, czysty kolor. Nie jest to znany ecru czy mleczna lub zimna biel. Bone china wyróżnia się śnieżnobiałym kolorem. Często można spotkać kolekcje zastaw stołowych, wazonów lub innych elementów z cienkiej porcelany, które pokryte są kolorowymi lub stonowanymi wzorami. Jeśli natomiast chodzi o ceramikę – wyróżnia się ona barwnymi, kolorowymi wzorami. Zawsze jest ona pokryta farbą, by móc zakryć kolor gliny. Co ciekawe, kamionka może mieć kolory w różnych odcieniach brązu i szarości.
- Cena – łatwo można się domyślić, że porcelana kostna jest o wiele droższa niż ceramika. Na cenę wpływa czas produkcji, tworzywa oraz ekskluzywny wygląd zastawy.
- Poziom luksusu – wiadomym jest fakt, że to porcelana kostna cieszy się większym uznaniem, jeśli chodzi o luksus i elegancję. Delikatne, półprzezroczyste elementy kolekcji są prezentowane na stole podczas wizyty gości. Ceramika natomiast jest przeznaczona do użytku codziennego.
- Mycie w zmywarce – porcelana kostna, jako materiał niezwykle wytrzymały i odporny, może być myty w zmywarce. Oczywiście wyklucza się naczynia mające złocenia i platynowe czy srebrne wykończenia. Z kolei różne typy ceramiki mogą się szybko zniszczyć, jeśli będą regularnie czyszczone w ten sposób.
Fine Bone China – co to znaczy?
Żeby w pełni zrozumieć różnice i podobieństwa pomiędzy różnymi formami porcelany/ ceramiki, musimy poznać kilka podstawowych pojęć. Po pierwsze – China – wbrew pozorom, nie oznacza pochodzenia wyrobów ceramicznych! China, w nazewnictwie związanym ze światem porcelany, oznacza ”po prostu” porcelanę. W Anglii, czyli w kraju, gdzie porcelana zyskała szczególną popularność już w XVIII wieku, wynaleziono szlachetną formę ceramiki, czyli tytułową Fine Bone China. China oznacza więc porcelanę i w ten sposób do dziś określa się wyroby porcelanowe.
Kolejnym pojęciem jest Bone. W języku angielskim, słowo to oznacza nic innego jak kość. Jeśli dotychczas nasza wiedza na temat porcelany była znikoma, warto zapamiętać kilka istotnych kwestii na temat Bone China, czyli porcelany kostnej. Do produkcji tej szlachetnej formy ceramiiki stosuje się między innymi sproszkowane kości wołowe, kaolin oraz skaleń. Są to składniki, które nadają porcelanie odporność na pęknięcia czy uszczerbienia. Dodatkowo, zapewniają wyrobom jednolitą, gładką barwę i pozwalają zachować intensywność wzoru. Warto w tym momencie dodać, że porcelana może występować w formie śnieżnobiałej, o ciepłym lub chłodnym odcieniu bieli lub posiadać różnorodne motywy i wzory. Często, wzory nanoszone są ręcznie, jednak większość kolekcji porcelany Bone China, która posiada motywy, zdobiona jest maszynowo.
Warto zauważyć, że niektóre zastawy stołowe i dodatki z porcelany cechuje śliczny, śnieżnobiały kolor, który uzyskuje się poprzez dodanie żelaza i fosforanu wapnia w procesie produkcji. Związek tych dwóch pierwiastków wywołuje reakcję, w wyniku której otrzymujemy piękną, czystą białą barwę.
Kostna porcelana – czyli jaka?
Szlachetna forma ceramiki jest uzyskiwana między innymi dzięki dodaniu do masy wyrobowej popiołu z kości wołowych. Ze względu na pochodzenie tego składnika, istnieje wiele kontrowersyjnych tematów takich jak bezpieczeństwo zwierząt. Przykładowo – weganie są przeciwni kupowania i produkowania porcelany z ”mączką kostną”. Pozyskanie spopielonych kości wołu nie wiąże się jednak z cierpieniem zwierząt. Warto o tym pamiętać albo najlepiej zasięgnąć informacji na stronach producentów porcelany (Wedgwood, Villeroy&Boch, Royal Doulton, Rosenthal, Versace itp.).
Ze względu na kontrowersje jakie mogą krążyć wokół tego tematu, od kilku lat odchodzi się od stosowania nazwy Bone China na rzecz nazwy Bone Premium lub porcelana premium. Określenia porcelany szlachetnej coraz częściej zmieniane są z porcelany kostnej na szlachetną, ekskluzywną, półprzezroczystą, śnieżnobiałą czy luksusową.
Mimo sproszkowanych kości wołu, czyli dodatku od wieków stosowanego w najlepszych manufakturach porcelany, porcelana Bone Premium wciąż przyciąga swoim pięknem i wieloma zaletami wizualnymi, jak i funkcjonalnymi.