Posted on

Najsmaczniejsze są one w czerwcu, ponieważ wtedy trwa sezon na cukinie. Przy ich wyborze, należy decydować się na te nieprzekraczające długości 25cm, powinny być twarde i napięte. Ich skóra może być żółtawa, zielona, pomarańczowa oraz z plamkami.

Cukinię można przechowywać w lodówce nawet 7 dni, jednak najlepiej przygotować ją od razu po zakupieniu. Z uwagi na to, że cukinia zawiera w sobie 90% wody, jej zamrożenie jest złym pomysłem, potem stanie się papkowata i brzydka. Powinno się ją obrać ze skóra, no chyba ze jest bardzo młoda z miękką skórką.

Istnieje tysiące przepisów na to jak przyrządzić cukinię, można ją ugotować na wodzie z mlekiem, usmażyć w bułce tartej lub jajku. Doskonale sprawdzi się w zupach, lasagne i sałatkach. Świetnym pomysłem jest nafaszerowanie jej mięsem i zapieczenie w sosie beszamelowym.

Może was zaskoczyć fakt, ze cukinia i kabaczek to to samo, są to jedynie dwie odmiany jednego warzywa. Jest to łagodne w smaku, lekkostrawne warzywo, posiada wysoką wartość dietetyczną. Cukinia to warzywo bogate w witaminy, potas, magnes oraz beta karoten. To jej największych zalet należy fakt, ze nie odkładają się w niej metale ciężkie. Ludzki organizm łatwo ja trawi, dlatego można ja podawać nawet małym dzieciom.

Cukinię warto spożywać na surowo, ponieważ po obróbce termicznej traci ona część swoich właściwości. Młode cukinie nawet nie musimy obierać ze skórki, i mogą być one doskonałą, zdrowa przekąską. Warto wiedzieć, ze kwiat cukinii tez są jadalne. Warzywo to wydaje dwa rodzaje kwiatów, męskie i żeńskie. To z tych drugich powstają nowe cukinie, natomiast pierwsze można zerwać bez uszczerbku dla rośliny, a następnie zjeść. Nadziewane, lub pieczone kwiaty cukinii sa bardzo popularne na południu Europy.