Posted on

Chałwa stanowi przysmak wielu dzieci jak i dorosłych. Ceniona jest za słodki, orzechowy smak i często znajduje się w codziennym jadłospisie Polaków. Najstarsze informacje dotyczące tej słodyczy pochodzą z Indii skąd rozprzestrzeniła się ona na obszar Bliskiego Wschodu. Następnie stawała się popularna w Persji, Turcji, aż trafił do Grecji. To właśnie stamtąd w krótkim czasie rozprzestrzeniła się po całej Europie i stała się jednym z ulubionych deserów wielu osób w różnym wieku. Na każdym etapie historii była ona modyfikowana i dostosowywana do upodobań danego społeczeństwa. Niekiedy była wykonywana ona innego rodzaju orzechów lub zawierała interesujące dodatki. Czasami była ubogacona kakao, skórką pomarańczową, całymi orzechami, wanilią lub kawałkami czekolady.

Składniki zdrowej, ekologicznej chałwy

Powstaje ona poprzez wymieszanie zmielonych nasion lub orzechów z napowietrzna na masą karmelową. Podstawowym składnikiem chałwy jest ziarno sezamowe i to właśnie z niego pierwotnie wykonywane był słodki przysmak. Obecnie jednak coraz częściej chałwę przygotowuje się z różnych innych orzechów na przykład z orzechów arachidowych lub ze słonecznika. Jeśli zdecydujemy się na zakup gotowej chałwy koniecznie zwróćmy uwagę jakie składniki zostały użyte do produkcji. Im mniej składników tym lepiej.

Chałwa powinna być całkowicie naturalna i nie zawierać konserwantów ani syropu glukozowo-fruktozowego. Niestety w popularnych supermarketach i w sklepach sieciowych znalezienie w pełni ekologicznej chałwy jest bardzo trudne i ich czasami wręcz niemożliwe. Jeśli chcemy cieszyć się w pełni naturalnym przysmakiem, bez zbędnych dodatków, najlepiej udajmy się do sklepu ekologicznego lub sprawdźmy oferty sklepów internetowych.

chałwa ekologiczna

Pyszna chałwa – kupna lub domowa

Chałwę można również przygotować samemu. Mimo, że może dla niektórych stanowić to będzie spore wyzwanie, pyszna przekąska, którą uzyskamy będzie nie tylko idealnym deserem, ale jednocześnie zadba o nasze zdrowie i będzie w pełni bezpieczna do spożycia. Aby samodzielnie wykonać słodki deser wystarczy podprażyć około jednej szklanki sezamu na suchej patelni. Następnie należy go zmielić blenderem lub z młynkiem. Mieszając musimy dodać około 3 łyżek miodu, jednak ilość tą należy dobrać do własnych preferencji. Uzyskamy miękką masę, którą należy włożyć do przygotowanej foremki, a następnie wystudzić w lodówce. Przygotowując samodzielnie chałwę zadbajmy aby ziarno sezamowe było bardzo dokładnie zmielone, tak aby nie posiadało żadnych grudek. Zależnie od preferencji możemy do przepisu dodać kakao, cynamon, wanilię lub dodać do przygotowanej masy bakalie.

Jeśli jednak nie mamy ochoty spędzać czasu w kuchni lub chcemy sięgnąć po szybką przekąskę warto udać się do sklepu ekologicznego, który w swoim asortymencie posiada naturalne przekąski. Chałwę można zakupić w większych opakowaniach, ale także w formie małego batonika. Pamiętajmy, że przetrzymywanie kupionej chałwy w ciepłym pomieszczeniu może spowodować, że roztopi się ona i utraci pierwotny kształt. Najlepiej przechowywać ją w gorące dni w lodówce i wyjąć tuż przed zjedzeniem. Chałwa stanowi nie tylko pyszną przekąskę, którą pokocha każde dziecko. Jest ona również źródłem cennych składników odżywczych jakie znajdują się w ziarnie sezamu, które jest użyte do produkcji tego produktu. Zależnie od użytych składników mamy możliwość dostarczenia naszemu organizmowi różnych mikroelementów i witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przed dokonaniem zakupu dokładnie przeczytaj informacje na opakowaniu, tak aby mieć pewność, że wybrany przez nas produkt nie będzie zawierał zbędnych dla naszego organizmu konserwantów.